Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. 
Welcome visitor you can log in or create an account
A+ A A-

Sufczyn zabytkowy w latach 1951-1961

  • Hits: 1756


dwor-dudzianka-12-2013 DAWNY DWÓR.
Zbudowany w 1827 , być może na starszych zrębach, częściowo przebudowany 2. poł. w. XIX. Klasycystyczny. Murowany, tynkowany. Parterowy, z trzyosiowymi wystawkami na osi dłuższych elewacji; piwnice sklepione kolebką krzyżową na gurtach. Zwrócony frontem na pn. Na rzucie prostokąta. Na osi dłuższych elewacji trójosiowe ryzality o formie portyków toskańskich. We wnęrztu da trakty pomieszczeń przedzielone korytarzem. Dach czterospadowy, na wystawkach dwuspadowe, kryte blachą.

Wokół dworu resztki p a r k u krajobrazowego. W alei podjazdowej zegra słoneczny 1836 roku na murowanym postumencie.  

 

 

Kuźnia w Sufczynie. Zdjęcie ze zbiorów A. Bartnickiej RUINY KUŹNI. Zapewne 1. poł. w. XIX. Klasycystyczna. Murowana, tynkowana. Parterowa. Zwrócona frontem na pd. Na rzucie prostokąta. Wejście do dwutraktowej częsci mieszkalnej w niewielkim ryzalicie pozornym, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Dach czterospadowy, kryty gontem, zachowany fragmentarycznie.

 

 

 

 

Wg Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, TOM X, Zeszyt 13 "Powiat Otwocki" pod redakcją Izabelli Galickiej i Elżbiety Żyłko wydanym w 1963 roku w Warszawie przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, str. 14-15

stroj kołbielski