Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. 
Welcome visitor you can log in or create an account
A+ A A-

Ochotnicza Straż Pożarna z Sufczyna

  • Hits: 3428

sufczyn strazacy

Nasi strażacy w pełnej krasie. Zdjęcie ze zbiorów Feliksa Żeglińskiego z Sufczyna (lata trzydzieste XX wieku)

Najstarszą organizacją działającą w Sufczynie jest Ochotnicza Straż Pożarna. Początki organizowania się OSP w Sufczynie datują się na rok 1927. Twórcami i założycielami jednostki w roku 1928 byli następujący druhowie: Maśniak Andrzej, Trybuch Franciszek, Żegliński Jan, Trybuch Piotr , Stolarski Zygmunt, Kurdej Jan, Żegliński Tomasz, Mazek Piotr , Żegliński Feliks. OSP Suf 3
zdjęcie 1

Dzięki ofiarności społeczności wsi i ogromnemu zaangażowaniu członków OSP wybudowano strażnicę, zakupiono sprzęt bojowy, w tym beczkowóz, pompę ręczną, umundurowanie, hełmy, topory. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej jednostka posiadała samochód bojowy i motopompę spalinową. Zbieranie środków na sprzęt bojowy mogłoby wydawać się wręcz nieprawdopodobne w dzisiejszych czasach, gdyż w dokumentach, jakie się zachowały, można przeczytać np., że darowizną były 2 jajka, czy też 1 kg zboża. Nieobecność na zbiórkach karana była zaś grzywną w wysokości 12 zł.

Obecnie Prezesem OSP Sufczyn jest Leon Koblak , Naczelnikiem OSP Sufczyn jest Piotr Rybka. OSP Sufczyn liczy 39 członków zwyczajnych i 2 honorowych. Dysponują oni samochodem marki Żuk A 15.

stroj kołbielski